سمند سورن Vs. دنا پلاس

مقایسه دنا پلاس و سمند سورن دو به دنیا آمده ایران‌خودرو می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد. البته سورن در این میان کمی بزرگ‌تر و مسن‌تر است. ایران‌خودرو معمولاً در تولید خودروهای خود کمتر از طرح‌های جدید و کاملاً متفاوت پرده‌برداری می‌کند و معمولاً در هر طراحی المان‌های مدل‌های قبلی را نیز برای کاربر به یادگار می‌گذارد. از این نظر مقایسه دنا پلاس و سمند سورن به‌عنوان دو تولیدکننده این گروه بزرگ چالش کمتری نسبت به مقایسه آن‌ها با خودروهای سایر شرکت‌ها دارد. بااین‌حال با توجه به طرفداران زیادی که این دو مدل در ایران پیداکرده‌اند، تصمیم گرفتیم در یک نگاه اجمالی به بررسی مشخصات آن‌ها پرداخته و قدرت‌های هر یک را نیز مرور کنیم.

مقایسه دنا پلاس و سمند سورن در طراحی ظاهری
خودرو سمند سورن همان‌طور که از اسمش پیداست، نسخه به‌روز شده سمند است که ازنظر طراحی ظاهری نیز شباهت‌های زیادی به خودرو قبلی دارد. هرچند تفاوت‌های بارزی هم در طراحی‌های این دو خودرو دیده می‌شود اما در یک نگاه کلی شباهت‌های آن‌ها بیشتر به چشم خواهد آمد. البته این به‌عنوان یک نقطه‌ضعف برای سمند سورن برشمرده نمی‌شود زیرا خود سمند هم ازنظر طراحی ظاهری قابل‌قبول بود و رضایت اکثریت کاربران را جلب نمود. اما دنا پلاس در طراحی ظاهری چیز دیگری است. ایران‌خودرو در طراحی سپر جلو دنا پلاس کمی خلاقیت نیز به خرج داده و از اسلوب‌های طراحی‌های قدیمی خود پا را فراتر گذاشته است. هرچند نمونه‌های طرح‌های خارجی آن را نیز می‌توان در بازار پیدا کرد اما با کمی تغییر این طراحی را می‌توان یک طراحی مدرن و کاربرپسند نامید.
البته مقایسه دنا پلاس و سمند سورن از نظر طراحی ظاهری به سن کسی که در حال این مقایسه است نیز بستگی دارد. دنا پلاس خودرویی جوان‌پسند است و از این نظر افراد در سنین جوانی کشش بیشتری نسبت به این نوع طراحی دارند. در حالی که برای افراد با کمی سن جا افتاده‌تر سورن هم حرف هایی برای گفتن خواهد داشت.

مقایسه دنا پلاس و سمند سورن در طراحی داخلی


یکی دیگر از پارامترهایی که بایستی این دو خودرو را برای آن مقایسه کنیم طراحی داخلی آن‌ها است. طراحی داخلی در خودروها را از دو جنبه می‌توان بررسی کرد. در درجه اول راحتی سرنشینان و راننده را اولویت قرار می‌دهیم که در این مقایسه خیلی نمی‌توان تفاوتی میان این دو خودرو در نظر گرفت. گویا ایران‌خودرو همه خلاقیت خود را در طراحی ظاهری آن‌ها خرج کرده و خیلی در قسمت‌های داخلی به ایده پردازی‌های جدیدی دست نزده است.

ضمنا خودرو دنا پلاس و آپشن‌های آن نظر بسیاری را به خود جلب کرده که کار هر ماشینی نیست.

مقایسه دنا پلاس و سمند سورن در تجربه رانندگی
در بحث مقایسه دنا پلاس و سمند سورن در تجربه رانندگی بایستی به مدل‌های قبلی این خودروها بازگردیم. سمند اصولا به گونه‌ای طراحی شده تا بیشترین دید را برای راننده فراهم آورد. امکان دید راحت‌تر عقب از آینه‌ها و دید دور این خودرو نقص ندارد. اما در دید نزدیک خودرو کمی راننده را به چالش می‌کشد. در نهایت اما ماشین‌سواری با سمند و سمند سورن خیلی راننده را خسته نخواهد کرد. در طراحی دنا پلاس هم این رویه از سوی تولیدکننده مشترک ادامه پیدا کرده است. البته وجود امکاناتی مانند نمایشگر، کروز کنترل، صندلی‌های برقی راننده و سرنشین جلو و رهیاب ماهواره‌ای دنا پلاس را از نظر تجربه رانندگی در وضعیت بهتری قرار می‌دهد.

مقایسه دنا پلاس و سمند سورن از نظر مشخصات فنی
دو خودرو سمن سورن و دنا پلاس را از نظر مشخصات فنی می‌توان یک کپی پیس هوشمندانه از طرف شرکت سازنده دانست. سورن دارای موتوری با 1700 سی‌سی حجم و دنا پلاس 1646 سی‌سی، هر دو دارای تنفس موتور طبیعی بوده و شتاب 0 تا 100 را در 13.5 ثانیه ثبت می‌نمایند. حداکثر قدرت سورن در موتور 103 اسب بخار و دنا پلاس 113 اسب بخار می‌باشد. هر دو این مدل‌ها نیز برای حداکثر سرعت 189 کیلومتر در ساعت طراحی‌شده‌اند. این اعداد با توجه به طراحی بدنه کاملاً متفاوت آن‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسد.
دنا پلاس دارای باک 60 لیتری است که میزان مصرف آن هم 7.7 لیتر و سورن با باک 75 لیتری مصرف 7.8 لیتری را در هر 100 کیلومتر از خود نمایان می‌نماید.حجم باک این دو خودرو می تواند در سفرهای برون شهری برای شما اندکی تفاوت ایجاد کند و به احتمال زیاد سمند سورن نیاز شما را به توقف در پمپ بنزین کمتر خواهد کرد.
جمع‌بندی از مقایسه دنا پلاس و سمند سورن
در کل مقایسه این مدل خودرو ایران‌خودرو نشان می‌دهد که انتخاب میان آن‌ها را تنها می‌بایست محدوده به انتخاب در طراحی ظاهری آن‌ها دانست؛ چرا که عملا قلب تپنده دو خودرو با هم تفاوت چندانی ندارند.نسل های جوان و اسپورت دوستان احتمالا سراغ دنا بروند و طرفداران طرح های کلاسیک ایران خودرو به سمت سورن گرایش داشته باشند. دنا پلاس را می توان اولین خودروی طراحی داخل جذاب برای عموم مردم دانست. اگر چه سمند سورن نیز این روزها از ماراتن فروش عقب نمانده و تقاضای زیادی را به خود اختصاص داده است.