برتری پرسشنامه های آنلاین نسبت به کاغذی

 

برتری پرسشنامه های آنلاین نسبت به دیگر پرسشنامه ها در چیست ؟

با گسترش روز افزون تکنولوژی و اینترنت  بسیاری از روش های آنلاین به طور گسترده ای در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرند که  پرسش نامه های انلاین یکی از انها می باشد .

 همان طور که می دانید پرسشنامه ها سوالاتی می باشند که یک فرد یا شرکت و … برای اینکه از کیفیت خدمات خود و یا برای رسیدن به نتایج مورد نظر خود انجام می دهد مثلا یک آموزشگاه برای اینکه از کیفیت کادر خود با خبر شود از این پرسشنامه ها می تواند استفاده بکند  و یا در موضوعات مختلف اگر بخواهیم از علایق و سلیقه های مشتری های خود با خبر بشویم می توانیم از پرسش نامه ها استفاده کنیم .

 پرسش نامه ها از زمان های بسیار قدیم به صورت شفاهی و یا کتبی صورت می گرفتند به گونه ای که کادر و تیم خاصی را تشکیل داده و آنها با رفتن بین مردم پرسش نامه ها را بین آنها پخش می کردند و سپس شروع به تصحیح و گرفتن نتیجه از جواب های مردم می کنند. این روش دارای معایب زیادی است به طور مثال اسراف و استفاده بیش از حد از کاغذ ، وقت گیر بودن این گونه پرسش نامه ها ، امکان خطای زیاد در نتیجه ، داشتن جامعه آماری کم ، نیاز به انرژی و نیروی انسانی و … همه از مهم ترین معایب این گونه از پرسش نامه ها می باشند .

برای جبران این معایب پرسش نامه های آنلاین ایجاد شدند که بسیاری از معایب پرسش نامه های کاغذی و کتبی را نداشتند. این پرسش نامه ها از طریق سامانه و سایت های مختلفی ایجاد می شوند که خودتان به راحتی و با چند کلید ساده می توانید این پرسشنامه ها را طراحی کنید .

 همان طور که گفتیم ساخت پرسشنامه های آنلاین دارای مزیت های زیادی می باشند که به دلیل همین مزایا به سرعت در حال رشد هستند و امروزه کمتر جایی وجود دارد که از پرسش نامه های کتبی و سنتی استفاده می کنند .

 اگر بخواهیم به برخی از مهم ترین مزیت هایی که پرسش نامه های آنلاین دارند اشاره کنیم عبارت هستند از :

 ۱ ) هزینه طراحی و اجرای پرسش نامه های آنلاین خیلی کمتر از روش های دیگر است. در این روش شما فقط باید هزینه سامانه ای که در ان پرسش نامه خود را طراحی کرده اید بدهید و هیچ خبری از هزینه های کاغذ ، چاپ ، کارمند و … نیست ‌ .

 ۲ ) سرعت انجام این نوع از پرسش نامه ها بسیار بالا است و همچنین نتیجه ان نیز می تواند به صورت آنی در کمترین زمان ممکن پس از پایان پاسخ دادن به سوالات نمایش داده شود و شما خیلی سریع و اسان به نتایج دسترسی داشته باشید .

 ۳ ) شما می توانید خیلی راحت این پرسش نامه ها را در دسترس افراد قرار دهید و افراد نیز راحت می توانند در ان شرکت کنند به همین دلیل است که جامعه اماری که در این نوع از پرسش نامه ها شرکت می کنند خیلی بیشتر از پرسش نامه های کتبی می باشد .

 ۴ ) پرسش نامه های آنلاین دارای امکانات جانبی زیادی می باشد مثلا تصحیح در لحظه ، محدود کردن تایم ، گذاشتن رمز ، استفاده از عکس و فیلم و …

 اینها از مهم ترین مزیت های پرسش نامه های آنلاین بود که البته به همین چهار مورد محدود نمی شود .

چگونه یک پرسشنامه های آنلاین بسازیم؟

پرسشنامه ی آنلاین را چگونه بسازیم ؟ چه اصولی را باید در حین نوشتن پرسش نامه های آنلاین رعایت کنیم ؟ امروزه سامانه و بات های زیادی در اینترنت موجود می باشد که شما با استفاده از آنها و پرداخت هزینه های ناچیز می توانید که پرسش نامه خود را طراحی کنید .

 در حین نوشتن سوالات و ساخت پرسش نامه ها برخی از اصول و نکات وجود دارد که با رعایت این نکات می توانید یک پرسش نامه اصولی را بسازید و نتیجه بهتری را بگیرید. برخی از این نکات عبارت است از :

 ۱ ) از استفاده از کلمات پیچیده که قابل فهم برای همه نیستند خود داری کنید، شما باید در حین نوشتن سوالات پرسش نامه خود فرض کنید که در هر رنج گروه و دسته از افراد با موقعیت های مختلف قرار است در این پرسش نامه شرکت کنند. پس از کلمات روان و ساده استفاده کنید هم در سوال و هم در گزینه ها .

 ۲ ) از طرح پرسش های زیاد که باعث خستگی فرد شود خود داری کنید و سعی کنید به طور میانگین بین ۵ تا ۱۵ سوال را طرح کنید .

 ۳ ) سوالات خود را با توجه به هدفی که از پرسش نامه دارید طرح کنید اگر هدف شما فهمیدن علایق مردم است در این رابطه سوال کنید ، اگر هدف شما آگاه شدن از کیفیت است سوالات را در این راستا طرح کنید.