اهنگ رپ

تاریخچه اهنگ رپ فارسی

در حقیقت ، آهنگها یی که امروزه به عنوان اهنگ رپ می شناسیم برای اولین بار در اواخر سال 800 هجری در ایران سروده شده اند!

این نوع شعر به دریا طولانی معروف است! ترکیب آهنگی به نام دریای بلند ، پس از عصر صفویه در ایران رواج یافت! یکی از قدیمی ترین نمونه های اهنگ رپ فارسی (بحر طویل) نامه ای است که توسط سید ظهیرالدین بن سید نصیرالدین مرعشی در تاریخ طبرستان ، رویان و مازندران نوشته شده است!

شکل گیری موسیقی اهنگ رپ در آمریکا

موسیقی اهنگ رپ در دهه 60 توسط سیاه پوستان آمریکایی در برانکس ، شمالی ترین منطقه نیویورک ایجاد شد! این سبک موسیقی در واقع سلاحی برای اعتراض به نژادپرستی در آن زمان در آمریکا بود! البته نقش لاتین ها در شکل گیری این سبک بی تأثیر نبود! البته با گذشت زمان و حل مشکلات تبعیض نژادی سیاه ، این سبک موسیقی خود را از انحصار سیاه پوستان خلاص کرد! امروزه این سبک به شیوه ای از دیدگاه های اجتماعی در میان جوانان در سراسر جهان تبدیل شده است!

امروزه ، موضوعات اصلی موسیقی اهنگ رپ ، تمجید و بیان مشکلات اجتماعی مانند فقر و بیکاری است! با گذشت زمان و حل تبعیض نژادی (حداقل برای اهنگ رپرهای سیاه پوست) در ایالات متحده ، وضعیت اعتراض کمرنگ شد!

موضوعات اهنگ رپ در ایالات متحده به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

مدرسه قدیمی: این بیشتر اعتراض بود! بهش میگن اهنگ رپ قبل از 2000!
مدرسه جدید مدرسه جدید: ماهیت اعتراض کمرنگ شده و برق بعد از سال 2000 است!

رپر کیست؟

اهنگ رپر یا اهنگ رپر کیست؟ شاید بارها اصطلاح اهنگ رپر یا اهنگ رپر را شنیده باشید! اهنگ رپر کسی است که درباره موضوعی نظر دارد! یا به یک شی اعتراض کنید! او با قافیه و تأکید بر ضرب ، نوشتارهای خود را به روشی منظم می اندیشد ، می نویسد و بیان می کند! البته ضرب در واقع به معنای پیروزی است! اهنگ رپر می تواند متن خود را با جریان ، ضرب معکوس یا بعد از ضرب به صورت سریع یا هجا به هجا و کلمه به کلمه بیان کند! این در واقع مجموعه ای از عوامل مختلف اهنگ رپر را ایجاد می کند!

مهمترین عامل یک اهنگ رپر واقعی طرز فکر و نگرش اوست! در واقع اهنگ رپرهای واقعی فیلسوفان زمان خود هستند!

این روزها به افرادی که در موضوعات غیر اجتماعی و غیر فلسفی اهنگ رپ می کنند اهنگ رپر هم گفته می شود! به طور کلی ، اهنگ رپر کسی است که اهنگ رپ می کند! حال ، در چه سبک و مضمونی به خواننده و مخاطبانش مربوط می شود!

اهنگ رپ چیست؟

اهنگ رپ چیست؟ اهنگ رپ نوعی موسیقی مبتنی بر کلمه است که در آن بیان کلمات با ریتم و ریتم همراه است! او بیشتر به مباحث اجتماعی و اعتراضی می پردازد! بیان سریع و واضح کلمات ویژگی اصلی این سبک است! قرار دادن کلماتی روی موسیقی به نام Beat و تطبیق متن متناسب با ریتم یکی از مهارت های اهنگ رپر است! در آغاز موسیقی اهنگ رپ لازم توسط شخصی به نام دی جی ساخته می شد! به این ترتیب DJ قطعات مختلف آهنگ های دیگر را به سبک های Soul ، Blues ، Rock ترکیب می کند!

شکل گیری موسیقی هیپ هاپ و اهنگ رپ در ایران

در سالهای اخیر ، در اواخر دهه هفتاد ، جنبشی در موسیقی بومی به نام هیپ هاپ شکل گرفت که باعث ایجاد تحول بزرگی در موسیقی خانگی شد! تا آن زمان ، در بین سبک های خارجی ، پاپ ، راک و متال در دهه های 60 ، 70 و 80 محبوب ترین سبک ها در بین جوانان در زمان خود بودند! از اواخر دهه 70 ، موسیقی الکترونیکی با نام Techno به طور فزاینده ای محبوب شد! نام این سبک از ابتدای کلمه Technology گرفته شده است! یکی از مهمترین گروههای موسیقی در این دوره در این دوره ، گروه Modern Talking است!

در عین حال ، در کنار همه این سبک های بین المللی موسیقی اهنگ رپ و هیپ هاپ ، مورد استقبال گروه خاصی از جوانان نیز قرار گرفت! جوانانی که کمی متفاوت از دوستان و همکلاسی هایشان بودند! آهنگ های عاشقانه پاپ برای آنها تکرار شد و دیگر جذاب نبود! شاید در آن زمان افراد کمی می دانستند اهنگ رپ چیست؟

این نوع موسیقی که در واقع یک ریتم بود و مضامین اجتماعی و اعتراضی بیشتری داشت ، به سرعت باعث جلب مخاطبان جوانان دبیرستانی شد! برخی که توانایی و استعداد نوشتن متن هایی با معنی و قافیه و بیان صحیح کلمات را داشتند ، دست به کار شدند! آنها روی جلد و بیت های آماده نوشتند ، ضبط و بازی کردند! بسیاری از این جوانان امروز به اهنگ رپرهای برجسته تبدیل شده اند! شاید مشخص نباشد که چه کسی آنها را برای شروع موسیقی ترغیب کرده است! البته بعد از شهرت ، در مصاحبه هایشان اغلب از توپاک 2 پک نام می برند! حقیقت این موضوع را می توان از نوع اهنگ رپ آنها فهمید!

برخی افراد دست نوشته هایی را درست روی جلد Beat Singers مانند Eminem و 50 Cent نوشتند و به دلیل کمبود اهنگ رپرهای حرفه ای در آن زمان مشهور شدند! موفقیت در بین اهنگ رپرهای برجسته و حرفه ای مشخص می کند که اهنگ رپ چیست و اهنگ رپ کیست!

اولین رپرهای فارسی

اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به اهنگ رپ اهنگ رپ و اولین خوانندگان اهنگ رپ در ایران بیندازیم ، خوانندگان پاپ نیز آواز خواندن کلمات ریتم و موسیقی را شروع کرده اند! شاید بتوان بعضی از آنها را اهنگ رپ نامید! اما مطمئناً با آنچه در آمریکا به عنوان خواننده اهنگ رپ بود بسیار متفاوت بود! موج اصلی اهنگ رپ فارسی در واقع توسط جوانان ایرانی در کشور شکل می گیرد!

ممکن است خیلی ها کسی مثل اولین خواننده اهنگ رپ فارسی را نشناسند! در واقع ، او اولین نفری بود که تأثیر واقعی و واقعی هیپ هاپ را هم در کلمات و هم در بیان و جریان به مخاطبان اهنگ رپ نشان داد! البته شاید اهنگ رپرهای دیگر همزمان یا کمی زودتر فعال بودند! اینکه چرا آنها در موسیقی هیپ هاپ جایی پیدا نکردند می تواند به نوع شعر و بیان آنها مربوط شود!

انواع اهنگ رپر در ایران

اهنگ رپرها در ایران ، مانند سایر نقاط جهان ، به دو دسته اصلی تقسیم می شوند!

اهنگ رپرهای جریان اصلی یا تجاری: این اهنگ رپرها از ضرب آهنگ ، شعر و استریم محبوب استفاده می کنند!
اهنگ رپرهای Under Ground که از بیت هایی با فضای پیچیده تر ، عمیق تر و خاص تر استفاده می کنند!

این مخاطبان و شنوندگان این نوع موسیقی هستند که تشخیص می دهند کدام اهنگ رپرها در کدام گروه دسته بندی می شوند!

هنر موسیقی در همه سبک ها و صنایع ایجاد شده زیباست! صحبت در مورد مشکلات و مشکلات می تواند مفید باشد! البته خوشبختی و نشاط نیز برای زندگی لازم است! همه هنرمندان در سراسر جهان وظایف مختلفی را در سبک های خود دارند!

گفته می شود اولین ترانه ها به نام “اهنگ رپ” حدود 200 سال پیش توسط بردگان آمریکایی پخش و خوانده شده است. البته پخش در زمینه اولین آهنگ های اهنگ رپ به وضوح دیده نمی شد ، زیرا این اهنگ رپ به جای خواندن آهنگ و ملودی ، صدا و کلمات بود. می توان آن را اولین نوآوری اهنگ رپ در این زمینه دانست که متکی به کلام و شخصیت خواننده است ، نه اینکه به آهنگ اعتماد کند. اعتراض به این سبک موسیقی به دلیل این واقعیت تاریخی است که اهنگ رپ برای اولین بار در اعتراضات قومی و قبیله ای به زبان بومی آمریکا استفاده شد. در حال حاضر ، اهنگ رپ و هیپ هاپ را می توان فرزندان مادر دانست و این چیزی نیست جز جاز. جاز در آمریکای جنوبی متولد و بزرگ شد و بعداً با کشف مجدد این قسمت از جهان توسط اروپایی ها و آمریکایی ها به اشکال مختلف مورد استفاده قرار گرفت. نتیجه این ظهور دوباره جاز را می توان در اعتراضات کارگران اروپایی یافت ، جایی که اهنگ رپ دوباره متولد می شود و کاملاً از جاز جدا شده است. علاقه اروپاییان به استفاده از این نوع موسیقی را می توان در سه ویژگی ذاتی اهنگ رپ جستجو کرد:
1) ریشه این موسیقی متولد می شود. این منطقه را می توان به ریشه موسیقی با شکوه زمان های گذشته ، که اساس اشراف و خانواده های ثروتمند بود ، جستجو کرد. از طرف دیگر ، بومیان خالق اهنگ رپ سیاه هستند. رنگ پوست ممکن است اکنون در معادله جهانی یک مشکل جزئی باشد ، اما در عین حال ، همین رنگ ها باعث جنگ های بزرگی شده اند.
2) ریشه های این موسیقی آمریکایی است. قاره های جهان در یک رقابت طولانی مدت وجود دارند. آنها دائماً تاریخ را به نفع خود تغییر می دهند و در همین حین ایالات متحده مدتهاست فقیرترین قاره فرهنگی و هنری شناخته می شود. با جهان بینی جدید آمریکا و به ویژه با کشف زندگی استعلایی در آمریکای بومی ، به این تمدن توجه زیادی شد و آثار بسیاری را خلق کرد. اگر نقاشی کوبیستیک پیکاسو وجود اشکال محلی مایا (آمریکای جنوبی) را ثابت کند ، می توان خطوط موسیقی این افراد محلی را پایه موسیقی اهنگ رپ دانست. به این ترتیب ، برای اولین بار ، آمریکا به موقعیت جهانی در ظهور هنر دست خواهد یافت ، موقعیتی برخلاف لوکس و کلاسیک اروپا!
3) ریشه این موسیقی در کلمات است ، نه در ملودی. موسیقی جهان قبل از تولد و تسلط جاز به شدت تحت تأثیر رومانتیک ها ، کلاسیک ها و باروک بود ، اما موسیقی جاز به همراه موسیقی های پیشین خود از زمانی شکل گرفت که این ملودی ها رو به زوال بود و سلطنت هجا های طولانی را تغییر داد. در همین حال ، موسیقی اهنگ رپ کمی تیره تر از آب و ترتیب واژه های مناسب و نامناسب برای ضعف نت ها شده است.
با این حال اهنگ رپ ایرانی یا اهنگ رپ فارسی به هیچ وجه با گذشته و تاریخ موسیقی اهنگ رپ مطابقت ندارد. آنچه وبلاگ نویسان و علاقه مندان به این موسیقی زیرزمینی ایرانی آن را تاریخچه این موسیقی در ایران می خوانند ، بیشتر به قصه های عامیانه شباهت دارد تا تاریخچه سبک موسیقی. موسیقی اهنگ رپ حدود 15 سال پیش با فراز و نشیب های بزرگ به آسیا رسید و برای اولین بار در ایران به قلب گروه های زیرزمینی رسید.
یک نوجوان جوان شروع به خواندن نوعی موسیقی می کند که به دلیل ناآشنایی ، نام غربی گرفته است. حسن صباح از این طریق دانش و صدای کافی نداشت ، اما نوعی ریسک پذیری و نیاز به متفاوت بودن را احساس می کرد که در کنار مهربانی او باعث شد به این نوع موسیقی روی بیاورد. اما فارسی زبانان موسیقی صباح را دوست نداشتند و او برای همیشه ناامیدانه ایران را ترک کرد.
اندکی بعد ، آشنایی صباح با پسری سیاه مو و یک منشی مخفی به نام سروش لشگری بار دیگر بذر اهنگ رپ ایرانی را کاشت ، اما این بار کار این دو خواننده در همان سن انجام گرفت و سرانجام اهنگ رپ فارسی متولد شد. اگر امروز گروهی به نام 021 ، یا هیچ کس رقیب اهنگ رپ فارسی و پدر این نوع موسیقی محسوب نمی شود ، زیاد نیست ، اما بدون شک حسن صباح در سال های تبعید در اروپا از این موسیقی رنج می برد.
سوروس و صباح اولین ویدیوی خود را در یکی از استودیوهای غیرمجاز ساری خواندند ، اما این بار به سبک پیشنهادی سوروس.
اکنون موسیقی اهنگ رپ فارسی قلب بسیاری از ایرانیان را به خود جلب خواهد کرد. آنها به اهنگ رپ غیرمجاز فارسی گوش می دهند و این در بحران موسیقی مجاز بدون شنونده بسیار مهم است. البته بسیاری از این گروه ها تحت تأثیر مواد افیونی و سایر آلاینده ها آواز می خوانند اما گروه های سالم و اخلاقی زیادی در میان آنها وجود دارد. معرفی برخی از این گروه ها ممکن است در پایان قسمت اول بد نباشد.
▪ گروه 021: این گروه متشکل از سوروس لشگری و همرزمانش است. گفته می شود که آنها یک گروه 100 نفری هستند که در شعر و ترانه های خود به چند موضوع اصلی می پردازند: وطن ، تهران ، رفاکت و …
▪ ابلیس 051: هنوز اتهام همکاری با گروه های انحرافی در این گروه روشن نشده است. آنها کار خود را از طریق تقلید آغاز کردند و هنوز هم در ساده ترین و پیش پا افتاده ترین معانی باقی مانده اند.
ED ZED BAZI: این گروه رابطه عجیبی با گروههای موسیقی زیرزمینی ایران دارد. آنها کاست های زیادی را با سوروس ، ساسی مانکن و دیگران اجرا کرده اند و بیشتر کار آنها در جنگ بین آنها است. این گروه از ترکیب بهتری نسبت به سایر گروه های اهنگ رپ استفاده می کنند اما کلمات آن بسیار خنده دار و بی فایده است
AS YAS: YAS یک گروه نیست. او خواننده ای یک فکر است که بیشتر به مسائل اجتماعی می پردازد و زبانی گزنده دارد. توجه او به مسئله مواد مخدر در بسیاری از ترانه های او دیده می شود. یاس یکی از محبوب ترین خواننده های زیرزمینی است که زمانی برای موسیقی زیرزمینی با BBC مصاحبه کرد.

 

تاریخچه موسیقی اهنگ رپ و هیپ هاپ

این اهنگ رپ اولین بار توسط بردگان آمریکایی یا کاکاسیاس حدود 200 سال پیش به زبان هندی های جنگل و در اعتراض اجرا شد.

این شعارها و اعتراضات بعداً توسط یک سیاه پوست دیگر در آمریکای شمالی در قالب موسیقی یا زبان اعتراضی بازآفرینی شد. اما این بار حدود 100 سال پیش اتفاق افتاد. او قبلاً بسیار متفاوت بود و به نوازنده ای بسیار ساده و پاپ تبدیل شد که سخنرانی او کمی تغییر کرده بود. آنها با هم راک خلق کردند و آن را به یک کنسرت بزرگ تبدیل کردند. چند سال بعد در توسط دولت آمریکای شمالی تکمیل شد. در زیر ما بخشی از این هنرمندان بزرگ را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. گفتنی است که فقط یکی از اعضای این گروه هندی است و سه نفر دیگر سفیدپوست هستند و نام اصلی ترین گروه جیمی موریسون است.
بعداً ، یا حدود 50 سال پیش ، شخصی به نام Topak یا Mastar (2 pac) اهنگ رپ را به معنای واقعی کلمه آورد و برای اولین بار با ستون فقرات یک بیان محبوب اهنگ رپ که به صورت قطعه ای بیان می شود ، اهنگ رپ بک شد با زبان بین المللی و با موسیقی بسیار محکم اما در عین حال آرام ، او سبک هیپ هاپ ایجاد کرد و به عنوان پدر اهنگ رپ جهانی معرفی شد. از آن به بعد ، اهنگ رپ معنای دیگری پیدا کرد و مضامین آن تغییر کرد. و سبک او عمدتا توسط خودخواهی و انتقاد مستقیم و غیرمستقیم جذب شد و حدود 80٪ مردم آمریکا و 90٪ جوانان اروپایی را به خود جلب کرد و پس از مرگ توپاک این سبک نه تنها از بین نرفت ، بلکه در روزی که روزی برای روز ، تا اینکه سرانجام حدود 10 سال پیش این موسیقی به آسیا رسید و برای اولین بار در ایران به عنوان یک گروه زیرزمینی شکل گرفت و برای اولین بار یک جوان 13-14 ساله شروع به خواندن کرد. او در 17 سالگی با مخلوط کردن دو سبک ، غربالگری کرد و به تدریج سبک مت Fawt را ایجاد کرد ، اما متأسفانه این سبک در تور عمومی یا در تور عمومی سبک راک Rocknello به فارسی و به طور کلی به عنوان اهنگ رپ در F خیلی جالب نبود. زبان آریسی مانند یک سخنران عادی بود ، هیچ جاذبه ای نداشت ، بنابراین این جوان به نام حسن صباح شروع به خواندن در آمریکایی کرد و از 18 سالگی به آمریکا سفر کرد و گروهی را به نام (محل poyzanas) تشکیل داد ، و او راپ راک و سبک رول را برای مردم آمریکا بازگرداند و به ایران بازگشت. وی با پسری تقریباً هم سن و سال خود ، سوروس لشگری ، که به اهنگ رپ نیز علاقه مند بود و افراد زیادی را به دور خود جمع کرده بود ملاقات کرد که دو نفر آنها مهراک بودند. سروش و حسن صباح اولین موزیک ویدیو خود را با هم در یکی از استودیوهای غیرمجاز ساری خواندند ، اما این بار با سبک از پیش تعیین شده سوروس که به دلیل بیان زیبا و موسیقی جدید مورد توجه همه ایرانیان قرار گرفت. اهنگ رپ فارسی نام داشت.

بیوگرافی پدر اهنگ رپ زیرزمینی دکتر دره

اهنگ رپر زیرزمینی پدر. بزرگترین آهنگساز اهنگ رپ امروز جهان با نام اصلی آندره بی جوان و ملقب به دکتر. دره در 18 فوریه 1965 در لس آنجلس ، کالیفرنیا متولد شد. وی در کمپتون بزرگ شد و توسط بسکتبالیست محبوبش ، دکتر جی لقب گرفت. نام برادرش وارن جی است و سه سال از او کوچکتر است. وی در حالی که دره با N.W.A در تور بود ، در یک نزاع کشته شد.