انتخاب تیرآهن های مناسب برای ساختمان سازی

تیرآهن چیست؟

یکی از فرآورده های مهم که نتیجه فلز آهن است و کاربرد های فراوانی دارد ، تیرآهن است. این محصول به طور عمده ای در صنعت ساختمان سازی تولید می شود. آهن جز فلز های پر مصرف است. فلز آهن به خاطر مصرف فراوان به کاربردترین فلز موجود در کره خاکی تبدیل شده است. محصولات زیادی از آهن ساخته می شود که ناشی از خاصیت و کاربرد های آن است. چگونه تیر آهن های خوب و با قیمت مناسب برای ساخت یک خانه انتخاب کنیم

آهن به خاطر نوع آلیاژهایی که دارد ، خاصیت های زیادی دارد و به همین خاطر مصرف آن در صنایع و ساخت و ساز قابل توجه است. از مواردی است که در سازه ساختمان جز مصالح کلیدی به حساب می آید. این محصول علاوه بر این که در سازه های ساختمانی استفاده می شود در پروژه های مختلف دیگری نیز به گونه ای متفاوت به کار گرفته می شود. تیرآهن مقطع بلند و مستقیم است که در معماری و مهندسی برای طراحی سازه از آن استفاده می کنند که بتواند بارهای مختلف را تحمل کند. وظیفه اصلی این محصول تحمل فشارهای تنشی و خمشی است که به محصول وارد می شود. این تیر ها اصولا در قسمت افقی سازه استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن

 

این محصول برای ساختمان هایی که دارای اسکلت فلزی هستند ، رکن اساسی دارد. از این محصول برای ستون در سازه نیز استفاده می کنند. ایران به عنوان یکی از کشورهایی است که در آن تیرآهن به عنوان یک کالای پر مصرف است و استفاده آن با آمار بالایی همراه است. از این محصول برای خرپا و بیم هایی که در سقف کار می شود ، پایه و زیر ساخت های پل ها و… نیز استفاده می کنند.

تیر اصلی به ستون ها متصل می شوند که وظیفه اصلی آن ها انتقال بار از تیر فرعی به سمت ستون هاست. تیر های افقی که به تیر فرعی معروف است به تیر های اصلی متصل می شود و وظیفه انتقال بار به ستون ها را بر عهده دارد. نکته مهم در مورد این تیر ها این است که به صورت مستقیم به ستون ها متصل نمی شوند. یک مدل دیگر در تیر ها داریم و آن این است که این نوع تیر به دو تیر که به صورت عرضی هستند و در سقف و خرپای ستون ها قرار می گیرند ، متصل می شود.

 

استاندارد تیرآهن

 

 

این محصول براساس استاندارد به سه صورت تولید می شود. مورد اول تیرآهن استاندارد IPE ، تیرآهن استاندارد INP ، تیرآهن استاندارد IPB که به تیرآهن H یا هاش نیز معروف است و آن به خاطر نوع ظاهرش است. IPE با استاندارد اروپا و ایران عرضه می شود. INP با استاندارد چین و روسیه است. IPB به صورتی است که بال های پهن دارد. تیرآهن لانه زنبوری نیز نوع دیگری است.