آموزش سیم پیچی ⚡[ 100% عملی ] آموزش سیم پیچی آرمیچر : فنی سازان

سطح میز باید قبل از شروع کار کاملا تمیز باشد. از سوی دیگر هر چقدر که مقاومت اهمی سیم پیچ راه انداز در سیم پیچی موتورهای تک فاز خازن دار زیاد باشد، گشتاور راه اندازی نیز بیشتر خواهد بود. در آموزش سیم پیچی موتور های تک فاز با راه اندازی دائم، از خازن های دینامیکی که به خازن های خشک نیز معروف هستند، استفاده میشود. این عوامل سبب میشود که سیم پیچی استارت نسبت به سیم پیچ اصلی تا حدودی آسیب پذیرتر باشد. تعداد حلقه های سیم پیچ ها را بشمارید تا در هنگام بوبین پیچی مجدد،به همان تعداد حلقه بوبین پیچی شود. 1. تعداد فازها، قطب ها موتور و شیارهای استاتور: حرف m ، p و z بر روی پلاک موتور به ترتیب تعداد فازهای موتور، تعداد قطب های موتور و تعداد شیارهای استاتور را نشان می دهد. ورقه ها را به آرامی داخل شیارها یکی یکی با دست قرار دهید.

ابتدا، ورقه قدیمی را با استفاده از انبردست یا قیچی باز کنید و مطمئن شوید فضای قرارگیری عایق ها تمیز باشد. اگرعایق کاغذی در جای خود به درستی قرار بگیرد( باید تمیز و سالم باشد)، می توانید آن را در جای خود رها کنید و پروسه سیم پیچی را شروع کنید.اگرعایق ها آسیب دیده یا شکسته باشد بهتر است قبل از شروع کار آن را تعویض کنید. هنگام تخلیه سیم پیچ ها،از دستکش کاراستفاده کنید تا از آسیب دیدن دستتان جلوگیری شود. تحت هیچ شرایطی سیم پیچ های جدید را مستقیما روی استاتور یا آرمیچر نبندید، همیشه ازعایق کاغذی استفاده کنید. پس از این که سطح بالایی الکتروموتور را باز کردید، آرمیچر را از پایین استاتور درامتداد سطح پایینی الکتروموتور به بیرون هدایت کنید. بنابراین پیش از ورود به شغل سیم پیچی موتور با دوره های آموزشی تخصصی کیفیت کار خود را بیمه نمایید و فراموش نکنید که هر هزینهای که برای شهریه دوره داده اید، باز هم هزینه قابل ملاحظه ای نخواهد بود. همواره از روی مقدار سرعت روتور كه کمتر از سرعت سنکرون است تعداد قطب لازم برای آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز قابل حصول است. 7. محاسبه تعداد دور سیم پیچ موتور، تعداد شیارهای هر فاز در زیر هر قطب، گام فازی برخی از دیگر محاسبات مربوط به سیم پیچی موتور می باشد.

با استفاده از یک گوه کلکتور داخلی الکتروموتور را خارج کنید سپس به آرامی به بالا هدایت کنید تا سیم پیچ ها باز شوند. از جهات مختلف بدنه داخلی الکتروموتور عکس بگیرید و از مکان بسته شدن هرقطعه یادداشت کوچکی بردارید. زمانی که پیچ ها خارج شود، اجزای اولیه داخلی الکتروموتور که شامل استاتور، آرمیچر، و سیم پیچی است، دیده می­شود. زمانی که سیم ها را خارج می کنید، سیم پیچ های قدیمی ممکن است دشوارتر جدا شوند. اگر سیم ها به راحتی جدا نشدند، به این معنی است که اتصال بین کلافها کاملا قطع نشده است. این خازن ها با ظرفیت هایی تا 200 میکروفاراد، مورد استفاده قرار میگیرند.در برخی از روش های آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز برای ایجاد اختلاف فاز بیشتر بین ولتاژ و جریان سیم پیچی های اصلی و کمکی از خازن در مسیر سیم پیچی کمکی به شکل سری بهره می گیرند که در ادامه برخی از معروف ترین مدل های استفاده از این روش را به اختصار معرفی می کنیم. در عمل برای تأمین اختلاف فاز مناسب بین سیم پیچی های اصلی و استارت روش های متعددی وجود دارد.

دانشی که در دوره آموزشی بهصورت کپسولی فشرده و غنی برای کارآموز تجویز می گردد تا به یک باره اطلاعات زیادی در مورد سیم پیچی موتور به او آموزش داده شود. توزیع سیم پیچی در سطح استاتور، به هنگام سیم پیچی انواع موتورهای تک فاز با طرح دوفاز، همچون موتورهای سه فاز، به صورت گام کسری یا کوتاه شده انجام می گیرد. چون سیم پیچ استارت، در سیم پیچی موتورهای تک فاز، نقش راه اندازی موتور را ایفا می کند، زمان اتصال آن به شبکه برق، بسیار کوتاه است. آرمیچر که با اسم «روتور» نیز شناخته می­شود، قطعه ه­ای داخل الکتروموتور است و با جریانی که از استاتور و سیم پیچ ها می­گیرد می چرخدو انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می­کند. آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز از جمله مباحث بسیار شیرین و جذاب در رشته مهندسی برق و حوزه ی ماشین های الکتریکی می باشد که نیاز به قدرت تجسم فضایی، ظرافت و دقت فراوانی دارد ،شاید این مباحث درابتدا کمی دشوار و پیچیده به نظر آید اما در نهایت پس از یادگیری و کسب تجربه های بیشتر، جذابیت این مقوله به وضوح نمایان می گردد،ضمنا توصیه میکنیم پس از فراگیری و مطالعه مطالب مربوط به بخش تئوری آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز، به منظور تثبیت آموخته های خود حتما دوره های عملی را نیز بگذرانید.

برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از کتاب آموزش سیم پیچی به زبان ساده ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

دانلود کتاب پزشکی

ایندکسر